Woskowanie drewna

Woskowanie drewna jest zabiegiem, który poprawia wygląd drewna, uzupełnia delikatne ubytki i rysy, nadaje blasku i świeżości, woskowanie najlepiej wykonywać etapami. Woski chronią drewno przed wilgocią, uszkodzeniami oraz dekorują. Patyny mają za zadanie postarzeć drewno, np. meble. Świetnie nadają się do starych mebli lub nowych, nadając im lat.

Woski do drewna to substancje do zabezpieczania, dekoracji i regeneracji obiektów i przedmiotów wykonanych w tym naturalnym materiale. W ofercie znajdziesz zarówno woski pszczele naturalne oraz woski barwione opracowane według tradycyjnych metod, wzbogacone o szlachetne woski naturalne. Woski barwiące doskonale nadają się do zabezpieczania drewna surowego oraz drewna po renowacji, w tym mebli zabytkowych, boazerii, parkietów, rzeźbionych elementów drewnianych.

Jaki jest skład wosku do drewna?

Tradycyjnie wosk do drewna produkowany był z wosku pszczelego. Współcześnie w składzie gotowych wosków do drewna, oprócz tego produktu znaleźć można także utwardzające woski roślinne (np. tłuszcz carnauba z liści kopernicji) oraz wosk mineralny (parafinę). Rozpuszczalnikiem, dzięki któremu twardy wosk do drewna uzyskuje płynną czy kremową konsystencję, najczęściej jest terpentyna, alkohol etylowy czy benzyna ekstrakcyjna. Do uzyskania odpowiedniego koloru stosuje się natomiast naturalne pigmenty.

Jaki wosk do drewna jest najlepszy?

Wybierając wosk do drewna, warto zwrócić uwagę na jego skład. Najlepsze właściwości mają produkty z największą zawartością naturalnego wosku pszczelego, który chroni drewno przed wilgocią, jednocześnie nadając mu elegancki wygląd. Doskonale, jeżeli wybrany przez nas wosk do drewna wzbogacony jest dodatkiem tworzącego twardą powłokę wosku roślinnego carnauba uzyskiwanego z brazylijskiej palmy gatunku kopernicja. Dzięki temu woskować można nie tylko rzadko używane meble antyczne, ale także elementy drewniane poddawane codziennym obciążeniom.

Wosk do ubytków 15 g Dąb średni STARWAX

Wosk STARWAX do naprawy uszkodzeń w wykończeniu mebli, boazerii i stolarki we wnętrzach. Maskuje rysy, zadrapania i ubytki pod kolor. Do drewna woskowanego, lakierowanego, politurowanego, malowanego, laminatów, płyt HDF i MDF. Wosk można aplikować nacierając nim ubytek a następnie ogrzać naprawiane miejsce suszarką do włosów a po ostygnięciu wypolerować; lub ogrzać wosk, oderwać malutki kawałek, modelować jak plastelinę i wypełnić nim ubytek. Po ostygnięciu wypolerować.
Kolor Dąb średni
Nazwa produktu Wosk
Rodzina kolorów Brązowy
Przeznaczenie Wewnętrzny
Typ drewna Wszystkie rodzaje drewna
Narzędzia do nakładania Szpatułka
Czas całkowitego suszenia (w h) 2
Możliwość wiercenia, wbijania gwoździ i wkręcania wkrętów Nie
Zalety produktu Prosty w użyciu, pozwala na naprawę ubytków pod kolor wykończenia
Marka produktu STARWAX
Gwarancja (w latach) 2

Wosk barwiący BLACK BISON 0.5 l Bezbarwny LIBERON

Wosk barwiący Black Bison Liberon można nakładać na drewno surowe, bejcowane lub na Podkład ochronny do mebli Liberon. Jest on idealny do małych powierzchni, nie klei się oraz łatwy do polerowania. Dzięki zawartości twardego wosku carnauba powłoka wosku odporna jest na uszkodzenia.
Pojemność (w l) 0.5
Wydajność (w m²/l) 10
Wydajność z pojemnika (w m²) 5
Kolor Bezbarwny
Nazwa produktu Wosk
Rodzina kolorów Bezbarwny / transparentny
Typ drewna Wszystkie rodzaje drewna
Typ zabezpieczenia Pozostawia warstwę ochronną
Narzędzia do nakładania Wata stalowa i szmatka
Konsystencja Pasta
Czas całkowitego suszenia (w h) 4
Czas suszenia przy dotyku (w min.) 60

Jaki efekt daje woskowanie drewna?

Wcieranie w powierzchnie drewniane specjalnego wosku do drewna sprawia, że zyskują one satynowe, gładkie i wykończenie. Dodatkowo są one odporne na działanie wilgoci, a przy tym pozwalają drewnu oddychać. Drewno po woskowaniu odznacza się również zdecydowanie bardziej delikatnym i naturalnym wyglądem niż w przypadku stosowania politury czy lakieru do drewna o wysokim stopniu połysku. Wosk do drewna dodatkowo wypełnia pory i ubytki drewna, czyli niweluje niedoskonałości. Każdy typ wosku do drewna podkreśla również usłojenie i pogłębia kolor drewna.